Felsefe / İnceleme

Felsefe / İnceleme

Bu kategoride Felsefe / İnceleme ile ilgili kitapları bulabilirsiniz. Dilerseniz FİLTRELERİ kullanıp kitapları filtreleyebilir ya da sitemizdeki yüzlerce KATEGORİDEN kitapları inceleyebilirsiniz. Üstelik HER HAFTA KAMPANYALI KİTAPLAR, KAMPANYALI KATEGORİLER ve KAMPANYALI YAYINEVLERİNİN FİYATLARIYLA.
Hemen Bir Gözatın ;)

Göster:
Sırala:
YENİ
%20
%10

Felsefe ve sosyal bilimler alanını bir kavga alanına dönüştürmeyi amaçlayan kampfplatz’ın ilk sayısı 20 Eylül’de çıktı. Kuramın kendi içine kapanan yapısını kırmayı, dışarıya doğru bir polemik hattını inşa etmeyi önüne hedef olarak koyan ve mesaisinin büyük bir bölümünü bu uğurda güncel meselelere ayıran kampfplatz’ın omurgasını kuram ve polemik bölümleri oluşturuyor. Yılda üç kez okuruyla buluşacak olan dergi, medya/kitap eleştirisi ve sinema çözümlemesi gibi alanlarda da sözünü esirgemeyecek. ..

13,89TL 12,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMACogito’nun “Annelik” dosyasının çıkış noktası, muhafazakâr bir annelik tasavvuru­nun, bu tasavvurdan beslenen “ideal annelik” normlarını temel alan düzenlemele­rin giderek artan biçimde kadınları hizaya sokmanın aracı olarak kullanılmasıydı. Nüfusun her açıdan denetimini amaçlayan biyosiyaset pratiklerinin annelik alanına uzanışı, kadınlığın annelik üzerinden bir siyasal mücadele alanına çevrilişi elbette ne yeni ne de sadece muhafazakâr toplum mühendisliğine özgü. Hem dünyada hem Türkiy..

18,52TL 16,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAGazali Çıktık Açık Alınla On yılda... Ş. Teoman Duralı- Felsefe- Bilim Geleneğimizin Nirengi Noktası Ebuhamit Gazali Ş. Teoman Duralı- Gazzali’nin Üçüncü Dünya’sı: Bilim-Siyasi ve Metafizik Boyutlarıyla Sadık Türker- Gazzali Felsefesi Üzerine Bazı Tespitler: Psikoloji, Salt Akıl ve Metafizik Sadık Türker- Moral Justice: From the Our’anic Depiction to al-Ghazzali’s Formulation Mohd Zaidi Bin İsmail- Varlık - Bilgi - ahlak Araştırmaları: Metafizik Otopoyeziz Teorisi ve Gerçekli..

18,52TL 16,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA“Wabi-Sabi’yi 1960’ların sonlarında, ruhsal arayışımın izlerini sürdüğüm gençlik yıllarımda duydum. O zamanlarda Japonya’nın geleneksel kültürü yaşamın en zor sorularına derin “cevaplar” sunuyordu. Bana göre ise wabi-sabi, yaşama sanatı için aklın ve uyumun ölçüsünü yeniden kuran doğa temelli estetik bir yaklaşım idi. Yaratıcı eylemlerin etrafını saran iç karartıcı materyalizme yakalanmadan nasıl güzel şeyler yaratacağım ile ilgili artistik ikilemimden wabi-sabi sayesinde kurtulmuştum. D..

22,00TL 19,80TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAMAKALELERYasemin AKIŞ YAMAN Ortaçağdan Varoluşçu Felsefeye: Augustinus ve Kierkegaard’da Kötülüğün Kaynağı ve Suçluluğun Devamlılığı Problemi * C. Cengiz ÇEVİK Policraticus’ta Yasanın Efendisi ve Kölesi Olarak Kral * Ünsal ÇİMEN Francis Bacon’ın Dışsal Mekaniği ve Matematikçi Fizikçilerin Makine Sistemi * F. Didem ÇOBAN SARI Augustinus ve Boethius’un Düşüncelerinde Sempiternus Kavramı * Aysel DEMİR  Bu Dünyaya Fırlatılma ve Augustinus’un Kutsal Devleti * Kurtul GÜLENÇ &Ni..

37,04TL 33,34TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Kampfplatz, liberal ve muhafazakâr ezberlerin denetimine giren düşünce ortamına bir itiraz olarak kendisini duyuralı çok değil, yalnızca birkaç ay oldu. Ancak bu birkaç ay bile itirazının ne kadar haklı, çağrısının ne kadar acil olduğunu birden çok kez gözler önüne serdi. Egemen iktidarın neredeyse her bir yanımızı saran ve neredeyse hep bir ağızdan dolaşıma sokulan liberal ve muhafazakâr dili, kavramların sınırlarını kimi zaman fazlaca daraltarak —demokrasi gibi- kimi zamansa fazlaca genişleter..

13,89TL 12,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA Güneydoğu meselesine bilen de karışıyor bilmiyende. Şablon meraklıları "Bask modeli"ni öne sürüyorlar. Mehmet Turgut bu kitapta bu yaklaşımların ve iddiaların ne kadar akıl, mantık ve gerçekdışı olduğunu ortaya koymaktadır...

17,28TL 15,55TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAİnsanın doğayla olan özel ilişkisi bahçede sergilenir. Bahçe, insanın fiziksel ve zihinsel olarak doğayla nasıl bir ilişki kurduğunu gösterir. Normalde saklı kalan veya unutulan doğa-insan birlikteliği bahçede çarpıcı bir şekilde görünür hale gelir; bir gösteriye, bir sergiye, bir sunuma dönüşür. Aristoteles'in ifadesiyle, bu ezelî ilişki bahçede ete kemiğe bürünür. Bahçe, insanın doğayla fiziksel ve zihinsel dayanışmasının sergilendiği yerdir. Bahçe insanlaştırılmış evreni görünür ve an..

25,50TL 22,95TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMADünyanın gündemi her geçen gün felsefe üzerine düşünmeye, konuşmaya imkân vermeyen bir Alana sürükleniyor. Yoğun bir şiddet, çok yakınımızda savaşlar, büyük patlamalar ve insanlık ayıpları yaşanıyor. Vicdanlar tatilde! Peki özellikle bu karmaşanın tam ortasında, felsefi düşünme şeklimize özen göstermemiz, bize yol gösterebilir mi?Bu sayımızda içinde bulunduğumuz coğrafyayı büyük oranda ilgilendiren mültecilik ve göçmenlik üzerine bir söyleşi bulacaksınız.Bu insanlar genellikle savaştan k..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

İnsanın sosyal ve bireysel sorunlarına çözüm arayışı sadece günümüzün meselesi değildir. Fakat günümüz insanı, neredeyse çözüm önerilerini de görmekte zorlanır hâle gelmiştir. Bu eser; bu önerilerden birini okuyucuyla buluşturmak niyeti ile hazırlanmıştır. İnsanın problemlerinin insanla çözülebileceğine işaret eden bir düşünürün, Yeni Dünyanın verimli filozoflarından biri olan Josiah Royce'un, samimi ve pazarlıksız olarak ortaya koyduğu çözüm önerilerinin irdelendiği bu eser, Royce'un ahlâk anl..

32,00TL 28,80TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA3 aylık düşünce dergisi Cogito Kış 2012 sayısında okuru yaratıcılık ve ruhsal süreçler üzerine düşünmeye davet ediyor. “Tuhaflık ve Yaratıcılık“ başlıklı bu sayının içeriğini, IPA Türkiye Psikanaliz Çalışma Grubu: Psike İstanbul, Lyon 2 Lumière Üniversitesi Yaratıcılık ve Klinik Üzerine Çalışmalar Ağı, Galatasaray Üniversitesi işbirliğinde 28-29 Eylül tarihlerinde Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilen psikanaliz ve yaratıcılık sempozyumunda sunulan bildiriler oluşturuyor. “Absü..

20,37TL 18,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
%10

İçindekiler; Erkek-Merkezcilikten (Androcentrism) İnsan Merkezciliği Yolculuk: (Anthropocentrism): Antik Felsefe ve Cinsiyet Üzerine (Pre Sokratikler)H. Nur Beyaz Erkızan- İngiltere’de kadının Yeri İngiliz Birliği ve İngiltere’de Kadıının Yeri Topluluğu Raporu Eylül 2011Çev. Serap Keleş- Baskıcı Yapılar Altında Kadın-Beden İlişkisi ve Kadınsal ÖzelliklerBarış Parkan- Biyolojik Cinsiyet/Toplumsal Cinsiyet Farkının KritiğiMoria Gatens- Umutsuzluğun ’Feminen ve ’Maskulen’ Formları Üzerine Sylv..

35,00TL 31,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAUs Atölyesi Dergisi'nin yeni bir sayısını elinizde tutuyorsunuz. Dergimiz ya da atölyemizle tanışanlar neden daha sık yayın yapmadığımızı soruyorlar. İnanın, ne atölyeyi sürdürmek ne de dergiyi yayınlamak kolay bir iş değil. Tekil kişilerin atölyeler düzenlemesi, yayınlar yapması ve sürdürmesi olanaklı ve sıkça rastladığımız bir olgu. Oysa bir atölye ya da yayını bir kişinin tekelinden çıkarıp, kişiler değişse de devam ettirmek yani kurumsallaştırmak çok zor. Bayrağı yeniden devralacak, ..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAÜnlü Alman filozof Ernst Cassirer bu kitapta, Avrupa düşünce tarihinin üç önemli figürünü birbirleriyle karşılaştırarak yorumlarken aynı zamanda 18. yüzyıl kültürünün temel meselelerine ve düşünce iklimine de ışık tutuyor. Yaşam tarzları ve karakterleri bakımından olduğu kadar üslupları açısından da birbirlerine taban tabana zıt görünen Kant ve Rousseau arasında aslında nasıl derin bir fikri akrabalık olduğu Cassirer’in yorumlarında açığa çıkıyor. Rousseau’nun “doğa durum..

16,67TL 15,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAÜç aylık düşünce dergisi cogito’nun Yaz 2013 sayısının dosya konusu “Siyaset Felsefesi“. Dosya siyaset felsefesi çerçevesinde etik, insan hakları, evrensel kavramların eleştirisi konularında bildirilerden oluşuyor. Kant, Foucault, Arendt, Badiou, Wittgenstein vb filozoflardan yola çıkarak siyaset ve felsefe ilişkisini irdeleyen makaleler üç bağlamda gruplandı: “İnsan Hakları ve Felsefe İlişkisi“, “Siyaset, Tarih, Deneyim: Normlar ve Olgular“ ve “Siyasette Evrensel Kavramlara Eleştirel B..

17,59TL 15,83TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMABU ÜLKEDE İHLALE KARŞI GREVVAR! "Milli Güvenlik""Milli İrade"öyle görünüyor ki AKP yönetiminin başı sıkıştığında başvurmaktan kaçınmadığı ama içine baktığınızda hiçbir karşılığı olmayan can yelekleri. Keyfi iradesiyle hareket eden bu hükümetin, haleti ruhiyesin anlayabilmek hiç mi hiç mümkün değil. Metal işçilerinin milli güvenliği tehdit edebilecekleri düşüncesiyle ertelenen grevi, Anayasanın sözde güvence altına aldığı temel hakların açık bir ihlalinden başka ne olabilir ki! Asıl gerçe..

13,89TL 12,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAUs Atölyesinin 21. sayısını uzun bir aradan sonra yayınlayabildik. 20. sayı nisan 2009 da raflardaydı. Umuyorum bundan böyle her dönem ekim ve mart olmak üzere iki sayı ritmine oturacağız.Dergimizde hal böyleyken, atölye çalışmaları hiç sekmeden devam ediyor. Derginin içinde bulacağınız yeni sezon programında göreceğiniz gibi, 2012-2013 dönemi yine dopdolu ve felsefe aşkıyla sürecek. Dönüp bakınca 11 yılı geride bıraktığımız görülüyor. Atölye çalışmaları ilk günkü heyecanını hiç kaybetm..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAUs Atölyesi 22. Sayısıyla elinizde. Türkiye'de uzun soluklu bir felsefe dergisi yayınlamak çok zor. Bu zorluğu felsefeyle ilgilenen küçük bir topluluk kurmayı başararak yeniyoruz. Dayanışmacı bir topluluğun başarıları -alanı her ne olursa olsun- parmak ısırttırıyor. 2013-2014 çalışmalarında Spinoza'ya çok yer verdik. Spinoza son on yılda çok okunan bir filozof oldu. Ülkenin ikliminin bu kadar muhafazakarlaştığı bir dönemde, Spinoza'nın söyleyecek çok sözü var. Belki de bir kimseyi filozo..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo