Halk Edebiyatı

Halk Edebiyatı

Bu kategoride Halk Edebiyatı ile ilgili kitapları bulabilirsiniz. Dilerseniz FİLTRELERİ kullanıp kitapları filtreleyebilir ya da sitemizdeki yüzlerce KATEGORİDEN kitapları inceleyebilirsiniz. Üstelik HER HAFTA KAMPANYALI KİTAPLAR, KAMPANYALI KATEGORİLER ve KAMPANYALI YAYINEVLERİNİN FİYATLARIYLA.
Hemen Bir Gözatın ;)

Göster:
Sırala:
YENİ
%10

ACIKLAMAVermedin hüsnünden bir buse bile Öldürdün yalvara yakara gülüm Bak şu gözden akan bir bu sebile Ya metheyle beni ya kara gülümBülbülüne vermez ise gül üşür Hallerine lale sümbül gülüşür Mevsiminde açılmayan gül üşür Kalır ya borana ya kara gülümAvcı otağ kurar dağ sinesine Gezer av peşinde dağ sinesine Her kimin vurduysan dağ sinesine Talihi ya kemdir ya kara gülümFirkatî’ye bir Mevla var bir de sen Siyah benler gerdanında bir desen Bulunur mu böyle aşık bir desen Heyhat yüzb..

32,41TL 29,17TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMAYenilik arayışları nâmına bazı sınırlı girişim ve denemelerde bulunmakla birlikte, büyük oranda dîvân şiiri geleneğine bağlı bir şair olduğunu düşündüğümüz Osman Nevres, şairliğinin yanı sıra nâsirliği ve mûsikişinaslığı ile de dikkat çekmiş bir isimdir.Ömrünün büyük bir kısmını gurbet ellerde geçirmiş olması, onun aynı zamanda bir vatan ve gurbet şairi olarak anılmasına yol açacak derecede vatan ve gurbet temalı güzel şiirler yazmasına sebep olmuştur.Nevres-i Cedîd, Nevres Efendi vb. is..

54,00TL 48,60TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%15

ACIKLAMA Osmanlı Türkçesini öğrenmeye, okumaya ve sevdirmeye yönelik hazırlanan ve bir dizi kitaptan oluşan özel seriye 4 yeni kitap daha eklendi...   Türk Dilinde Darb-ı Meseller - Gümülcineli Esad (İki Dil (Alfabe) Bir Kitap - Osmanlıca-Türkçe)   Menteşe milletvekili Gümülcineli Esad tarafından hazırlanan bu eserde, yüzyıllar boyunca hayatın içinden ve yaşanmış tecrübelerden oluşan hikmetli sözler, alfabetik bir sırayla ele alınmıştır. Yazar eserini sunarken şu ifadeleri kullanmıştır: "Babal..

16,00TL 13,60TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMABulunduğu çağın kudret ve kalemine vakıf, ilmî ve edebî olarak güçlü bir şahsiyet olduğu irtibat kurduğu devlet adamları ve şairlerden açıkça görülmekte olan Ulvî'nin Dîvân'ı ile ilgili çalışmalar bugüne kadar mezuniyet ve yüksek lisans tezi seviyesinde kalmıştır. İki kısımdan oluşan bu kitabın birinci kısmında şairin hayatı, edebi şahsiyeti ve irtibat kurduğu devlet adamları ortaya konulmuştur. İkinci kısımda ise beş nüsha üzerinden kurulmuş tenkitli metin sunulmuştur. Dîvân’da 8 mesnev..

120,00TL 108,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Gün ÜCRETSİZ Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMAHalk hikayeleri, Türk halk edebiyatı içerisinde gerek repertuarları gerekse de özel karakterleri ile önemli bir yere sahiptir. Yine bu hikayeler içerisinde kendine özel bir yer edinen Aşık Garip hikayesi, aşk konusu üzerine kurulmuş ve realist yönü ağır basan bir kurguya sahiptir. Aşık Garip Hikayesi adlı bu kıymetli çalışma hazırlanırken konuyla ilgili ulaşılabilen başta sözlü, yazma ve matbu tüm kaynaklar incelemeye konu edinilmiştir.Ayrıca incelemede sadece Anadolu sahası anlatmaları ..

25,00TL 22,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMA"Şölen" kavramı günümüzde sıkça ele alınan fakat üzerinde fazla çalışma yapılmamış bir kavramdır. İnsanın ferdi faaliyetlerinin dışında kalan, ait olduğu grup ya da toplumla ilişkilerinde mit, ritüel, arketip ve inanç gibi kavramların etkinliğinin şölen aksiyonu içinde varlığının sorgulandığı, tarih boyunca şölen algısının ne gibi değişikliklere uğradığı ve Dünya üzerinde hemen her toplumdaki şölenlerde mutlaka bulunan saz şairlerinin bu organizasyondaki yerini tespit etme ve varsa işlev..

32,00TL 28,80TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%15

ACIKLAMABişr b. el-Haris’e ‘Senin ismin insanlar arasında adeta bir peygamber ismi gibi dolaşıyor bunun sebebi nedir?’ diye sorulduğunda o:‘Bu Allah’ın bir lütfudur. Ben avare gezen biriydim. Bir gece yolda üzerinde Bismillahirrahmanirrahim’ yazan bir kâğıt gördüm ve bu kâğıdın üzerindeki tozu temizleyerek cebime koydum. Yanımda sadece iki dirhem param vardı. Bu parayla koku satan bir dükkâna gidip oradan misk kokusu aldım ve bu kâğıda sürdüm. O gece yattığımda rüyamda bana şöyle seslenildi:‘Ey ..

20,00TL 17,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMAGerçek anlamda bir şaheser olan Fîhi Mâ Fîh, Hz. Mevlâna’nın çeşitli ortamlardaki konuşma ve sohbetlerinden, ayrıca kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplardan oluşan gerçek bir maneviyat ve irfan hazinesidir.İngilizcesi, Almancası ve Fransızcasıyla Batılı düşünürleri, Mesnevî kadar derinden etkileyen Fîhi Mâ Fîh pek çok kişinin İslâm’a ısınmasına ve hidayetine vesile olmuş ve olmaya da devam ediyor.Bu kitap, bizim yeterince bilip takdir edemediğimiz eşsiz klasiklerimizin en başta gel..

32,50TL 29,25TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%15

ACIKLAMAManzum ve mensur hikâyelerin bir araya geldiği Altın Işık’ta Ziya Gökalp’in babaannesinden dinlediği masallar yer alır. Doğruluk, dürüstlük gibi değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılması, aile bağlarının korunması kötülere boyun eğilmemesi gibi erdemlere yapılan vurgu kitabın hemen her sayfasında derinden hissedilir.Altın Işık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisini oluşturan fikir adamlarından biri olan Ziya Gökalp’in halk edebiyatına yöneliş biçimine tanıklık etmek için de dikkatle in..

17,50TL 14,87TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMA Edebiyat dünyasının klasikleri, insanlık dünyasının  kilometre taşlarıdır. Bu eserlerin basamaklarından çıkmayanlar  kendilerini daha üst bir düzleme ulaştıracak yolu bulamamışlar denebilir.  İnsanoğlunun baştan beri biriktirdiği ortak kültürün damıtılmış şekli olan bu metinler dünya  üzerinde yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan insanların ortak bilincini yansıtır. Bu sebepledir ki kültür atılımı  yapacak uluslar öncelikle dünya kültürünün klasik ayaklarını  mutlaka edinirler. Mevsimler ..

15,00TL 13,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMADinleri ayrı iki sevgilinin bir türlü kavuşamamasını konu edinen Kerem İle Aslı günümüz halk anlatıları arasında en önemlilerinden biri sayılmaktadır. Her defasında kendini yeni okumalara açan ölümsüz bir aşkın hikâyesi…Çektiğim dert ile elem Benden ibret alsın âlem Böyle çalınmıştır kalem Yanarım Aslı’m yanarım..

22,22TL 20,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMATürk milleti, İslam’ı yiğitlik ve kahramanlıkla mezcederek kendine has bir dini yaşama anlayışı ortaya koymuştur. Bu anlayışla beraber halkın mefkûresinden bir “gazi alperen” tipi doğmuş ve bu tip Türk Halk Edebiyatı çerçevesinde üretilen eserlerde, özellikle koçaklama türünde yoğunlukla işlenen bir tema olmuştur. Kuloğlu Mustafa da şiirleriyle içinde yaşadığı milletin değerlerini en iyi şekilde yansıtan halk ozanlarından birisi olarak, koçaklamalarında bu “gazi alperen” tipini ustaca iş..

20,00TL 18,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
YENİ
%15

ACIKLAMAOsmanlı Türkçesini öğrenmeye, okumaya ve sevdirmeye yönelik hazırlanan ve bir dizi kitaptan oluşan özel seriye 4 yeni kitap daha eklendi... Çobanın Definesi - Süleyman Tevfik (İki Dil (Alfabe) Bir Kitap - Osmanlıca-Türkçe) Çobanın Definesi, Süleyman Tevfik tarafından Konya çevresinde geçen bir halk hikayesinin kitaplaştırılmış halidir.     ..

13,00TL 11,05TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA Dalda serçe, dağda kurt Yüreğini bildi yurt Koskoca göle yoğurt Çaldı Nasreddin Hoca   Aldı gönül pasını Hem dindirdi yasını Dünyanın ortasını Buldu Nasreddin Hoca   Nasreddin Hoca gülen yüzümüz, düşünen beynimizdir. İlim denizinden nasibini alan bu gönül insanının bilgisi, mekteplerde sırrına vâkıf olunacak ilimlerden değildir. Düşünce dünyamıza mizahın mayasını çalan Hoca, çağlar öncesinden bizi şaka yaparken dahi doğrudan ayrılmayan bir medeniyetin yoluna kılavuzlamaktadır..

11,11TL 10,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAErledige deine Aufgaben gerecht, bemühe dich darum und sei niemals grausam, diene Allah und folge seinem Weg. Ein grausamer Mann wird niemals lange Zeit die Regentschaft innehaben. Die Grausamkeit des Grausamen dauert niemals lange Zeit an...

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMASultanü’ş-şuara Baki Osmanlı edebiyatının on altıncı yüzyıldaki en önemli şair ve bürokratlarından biridir. Şairin Divan’ı 20.714 kelimelik bir söz varlığına (vokabüler) sahiptir. 8607 kelimesi (yüzde 42) Arapça, 5503 kelimesi (yüzde 32) Farsça, 4569 kelimesi (yüzde  26) Türkçeden oluşan bu söz dağarcığı benzetmelikler, metaforlar, deyimler, atasözleri, terimler, kültür dili, şehirli konuşma dili ve kalıplaşmış sözlerden (dua, beddua, tebrik vb.) oluşmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun K..

175,00TL 157,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Gün ÜCRETSİZ Kargo
%10

ACIKLAMAİslâm bir kısım vecibelerin zor, acı ve tatsız olduğunu kabul eder; ancak o vecibelerin içinde gizli öyle bir hikmet vardır ki, onunla işin meşakkati hafifler, acısı gider, insanın sınırlı aklının göremeyeceği nice gizli güzellikler onunla ortaya çıkar. İşte o zaman insanın önünde işin gerçek yüzünü aksettiren yeni ufuklar açılır. İnsan onunla şimdiye kadar görmediği şeyleri de görmeye başlar. İnsan işlerin sıkıntısını çektiği ve musibetlerin içine gömüldüğü bir anda bile o ufuklardan ke..

27,00TL 24,30TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10
%10

ACIKLAMAThen he spoke out to Karagoz. HACIVAT: I wish I had a friend who could understand me and to whom I could tell my grief and to me he could tell his grief.(Karagoz stretches out his head from his window)KARAGOZ: Be quite Hacivat! There is a child sleeping in the house. You will wake up him.HACIVAT: Hey an amusement for mee! Hey an amusement for mee!KARAGOZ: (He jumps from the window and starts to beat Hacivat) Haven’t I just told you that there is a child sleeping in the house!..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Pıre Kal di emre xwe hefte salı de, tecrubeyyen ji jiyane girtine nirxandine u komı ser hev kirine. Ji parzinandina tecrubeyen wı, ve gotinen ku di ve berhemoka wı de cih digirin pek hatine. Seyda, bi sebr u sebateke mezin, bi derziye erd kolaye u ev gewheren heja ji bin toz u tebare derxistine meydane. (Arka Kapak)..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo