Kürt Araştırmaları

Kürt Araştırmaları

Bu kategoride Kürt Araştırmaları ile ilgili kitapları bulabilirsiniz. Dilerseniz FİLTRELERİ kullanıp kitapları filtreleyebilir ya da sitemizdeki yüzlerce KATEGORİDEN kitapları inceleyebilirsiniz. Üstelik HER HAFTA KAMPANYALI KİTAPLAR, KAMPANYALI KATEGORİLER ve KAMPANYALI YAYINEVLERİNİN FİYATLARIYLA.
Hemen Bir Gözatın ;)

Göster:
Sırala:
YENİ
%10

ACIKLAMAKürt dili edebiyat tarihinin izini sürmek, zor ve tartışmalı bir konu. Sebepleri çok çeşitlidir ancak bilhassa edebiyat tarihinin oluşumuna katılan kurumlarıyla devletin eksikliğinden söz edilebilir. Elbette bu temel eksikliğin yanı sıra, bu meseleyle ilgili yapılmış çalışmaların azlığından, edebiyat tarihini gerçek veya hayali bir kadim tarihe dayandırmaya meyilli ulusal tarih yazımından da bahsedilebilir. Bu eser iki bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım “alan dışı” yazınsal faaliyetle..

23,15TL 20,83TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
YENİ
%10

ACIKLAMABu kitaptaki yazılar, Osmanlı Devleti ve Kürtler konusunda yeni yaklaşım, metodoloji ve kavramsallaştırma arayışlarının bir sonucu olarak ortaya çıktı. İbrahim Özçoşar, Sultan ve Mir: Osmanlı-Kürt İlişkilerine Giriş adlı çalışmasında 16. yüzyılda Osmanlı-Kürt ilişkilerini değerlendiriyor. Mustafa Dehqan ve Vural Genç, Şeref b. Şah Muhammed’ten Fatih Sultan Mehmed’e Mektup adlı çalışmalarında, Kürt emirliklerinin iç yapısıyla Osmanlı-Kürt ilişkilerinin erken tarihine de ışık tutuyorlar.Er..

30,09TL 27,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
%15

ACIKLAMAElinizdeki kitap, burjuva demokratizmin, onun bir biçimi olan küçük burjuva demokrasisinin; burjuva ve küçük burjuva bir akım olan post-modernizmin, post- Marksizmin Marksizm - Leninizm`e ve enternasyonel proletaryaya karşı ideolojik saldırılarının sistematik bir tarzda sürdürdüğü bir tarih kesitinde çıkmaktadır. Kitap Marksizm-Leninizm`in proleter dünya devrim teorisinin binbir biçimde tasfiye edilmeye .çalışıldığı, proletaryanın sosyalist görevlerinin, sosyalist mücadelesinin, sosyalis..

20,37TL 17,31TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMADoz Yayınları, değerli araştırmacı Zeynel Abidin Zınarın çevirisiyle Latin alfabesine kazandırılan klasik eseri yayınlayarak Kürt kütüphanesine yeni bir zenginlik kattı.Kürt kütüphanesine kazandırılan değerli eser Şêx Hesîb Axtepînin Dîwana Hesbî adlı eseridir. Dîwana Hesbî, yıllar süren kayıplık serüveninden sonra ilk kez Latin alfabesi ile okurun karşısına çıkıyor.Diwana Hesbî, her biri diğerinden farklı bir içerikte, kafiyeleri uyumlu olarak kaleme alınmış 94 bölümden oluşuyor. Her bi..

25,00TL 22,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA..

14,81TL 13,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAKürtler ve Kürdistan tarihi konusunda başyapıtlardan biri olan bu değerli kitabın Türkçe’de yayınlanması bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracaktır. Elinizdeki bu hacimli kitabı değerli kılan özelliği sadece alanındaki birçok kitaba kaynaklık etmesi, yazarın bu çalışmasında önyargısız ve konuya dair tüm kaynaklardan yararlanması değildir. (Arka Kapak)..

55,00TL 49,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAGöründüğü gibi Kürt topluluklarının çoğu aşiretlerinin, Hindistan kökenli olmaları, hem Boy adlarıyle hem giysileriyle hem Biyotipoloji biçimleriyle, hem de yaşam tarzlarıyle büyük oranda tespit edilmektedir. Bu konunun, derinliğine incelenmesi amacıyla bilimsel grup halinde Hindistan Haritasında gösterilen bölgelere yönelik geniş bilimsel alan çalışması yapılmalıdır. Oryantalistler; özelikle Britanya'ya bağlı tarihçiler, asırlarca Hindistan'da bulunmalarına rağmen, birçok Kürt kökenli a..

30,09TL 27,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMADi sala 1982yan de, li Gundê Zivinga Hebizbiniyan ji dayik bû. Piştî 6-7 salên xwe li gund derbas kir, malbata wî ji mecbûrî koçî bajarê Êlihê (Batman) kir û heta zanîngehê li Êlihê ma. Di sala 2002yan de çûye “Zanîngeha Kocaelî” û li wir “Fakulteya Huqûqê” xwend. Di sala 2007an de çûye bajarê Amedê û dest bi parêzeriyê kir. Heta sala 2009an li ser medreseyên Kurdistanê lêkolîn kirin. Ev lêkolîn di rojname û radyoyan de pêşkêş kirin. Di sala 2009an de çû bajarê Stembolê û demekê li ..

18,00TL 16,20TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAMît û destan ji kûrahî û kevnariya deh hezar salan û vir ve bi riya vegotine jindar mane û ji kulturadevkî derbasî ya nivîskî bûyîne. Bi vegotina mitolojiye û destanan civat perwerde dibû û van mît û destanan şekil dida ruhe civate, leheng ûApeşîvanen civate. Iro jî li ser rûhe her milletekemodern mohra mitolojiya wî heye.Di ware çîroken mitolojik û efsaneyî de xezeneyamilete kurd behempa ye. Dema Minorsky digot:"Di dema me ya îro de tine milete ko dîroka wîhejayî lekolîn û hînbûne ye ku..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

ACIKLAMAElinizdeki kitap, Osmanlı İmparatorluğu'ndan modern Türkiye'ye miras kalan ve aktüel değeri hiç kaybolmayan "Kürt sorunu"na tarihsel bir perspektiften bakmamızı sağlıyor.  Geç Osmanlı ve erken cumhuriyet dönemlerinde etnik ve ulusal kimliklerinin ayırdına varmaya başlayan Kürtlerin bu dönemler boyunca kurdukları cemiyetler, çıkardıkları gazete ve dergiler hakkında kitapta önemli bilgiler yer alıyor. Koçgiri'den Dersim'e, Şeyh Said'den Ağrı'ya uzanan Kürt isyanları, Kürtlerin bu isyanlar..

32,00TL 25,73TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

Bir dönemin Osmanlı tebası Kürtlerin, bir kısım değişikle beraber, aşağı yukarı 1925’ten beridir tecrübe ettikleri mezkur statükonun iki büyük kurucu aktörü oldu: İngiltere ve Türkiye. Bu kitaptaki belgeler, İngiltere’nin Kürdistan siyasetinin nasıl adım adım ve önemli değişikliklerden geçerek şekillendiğini gösteriyor. Üzerinde güneş batmayan imparatorluk, Kürdistan siyasetini “dediğim dedik, çaldığım düdük“ prensibinden çok uzakta, epey pragmatik, zaman zaman çaresizlik içinde ve çok da dünye..

23,15TL 18,61TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA1918’de devletin Kürtlerle ilgili ilk yayını olarak Osmanlı Muhacirin Müdüriyet-i Umumisi (Osmanlı Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından yayınlanan Kürtler: Tarihî ve İçtimaî Tedkikat  adlı kitapta  yazar Doktor  Friç,  Almanca’dan Türkçe’ye çeviren ise  Habil Adem olarak görünüyordu.  Daha sonraki incelemeler kitabın yazar ve çevirmeninin  gerçek adı Naci İsmail (Pelister) olan Osmanlı Milli Emniyet görevlisi, Arnavut kökenli bir ittihatçı olduğunu göstermiştir. Kürtlerin tarihinin ..

36,50TL 32,85TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA‘PKK Üzerine Düşünceler, Özgürlüğün Bedeli’ kitabı İsmail Beşikci’nin cezaevi sürecinde PKK davalarında yargılanan birçok kişiyi tanıması ve tanıma sonucu PKK hakkında bilgi sahibi olmasıyla ortaya çıkmış bir eserdir. 15 Ağustos 1984 atılımından sonra gerilla güçleri Kürdistan’da çok geniş, kapsamlı bir toplumsal ve siyasal değişme yarattı. Bununla bağlantılı olarak geleneksel Kürt toplumunu derinden sarstı ve Kürdistan üzerindeki sömürgeci değerleri yıktığını somut bir şekilde gösterdi...

29,63TL 26,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA..

18,52TL 16,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMADoz Yayınları, değerli araştırmacı Zeynel Abidin Zınarın çevirisiyle Latin alfabesine kazandırılan klasik eseri yayınlayarak Kürt kütüphanesine yeni bir zenginlik kattı.Kürt kütüphanesine kazandırılan değerli eser Şêx Eskerînin Keşkol adlı şiirleridir. Keşkol burada kültürel anlamıyla kullanılmış. İçinde ne ararsan bulabileceğin heybe anlamındadır. Doğrusu Şêx Eskerînin şiirlerinde de ne ararsanız var. Birçok konu, şiirlerde büyük bir ustalıkla kaleme alınmış.Şêx Eskerînin kitabı 65 bölü..

13,89TL 12,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMABu ansiklopedik sözlük Kürtler ve Kürt meselesi ile ilgilenen okuyucular ve bir o kadar da Kürtlerle ilgili çalışma yapan, ya da yapmak isteyen araştırmacılar için bir çeşit kılavuz kitap olarak hazırlanmıştır. Kürtler ve Kürt meselesi ile ilgili her konuda ulaşılan bilgiler özlü bir şekilde okuyucuya ulaştırılmaya çalışılmıştır. Zira bu konuda günümüzde derli toplu hiçbir kaynak yoktur. (Arka Kapak)..

40,00TL 36,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Fars edebiyatının en eşsiz şair ve düşünürlerinden biri olan Firdevsi’nin, Şahname adlı eserini yarattığı günden bugüne dünya destan literatürünün de en saygın köşesinde yer edinmiştir. Firdevsi’ye bu evrensel değeri kazandıran elbette ki Şehname’nin, özellikle Ortadoğu halklarının edebiyatı olmak üzere dünya edebiyatı üzerindeki çağını aşan bir etki alanına sahip olmasıdır. Firdevsi’nin Şehname yapıtıyla Ortadoğu’da yaşayan halkların yazılı ve sözlü edebiyatını derinden etkileme nedenlerinden b..

25,00TL 22,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%15

ACIKLAMAElinizdeki bu kitapta, Kürt tarihinin Milattan önceki ve sonraki tarihi, keza Kürt sorunnun bugün açısından çözümünü ana başlıklar altında işlenmeye çalışıldı.Kitapta da göreceğiniz gibi, Kürt tarihinin Milattan önceki ana başlığı içerisinde bu tarih kesinkes Kürt tarihidir demenin olanağı fazla bulunmamaktadır.Zaten Milattan önceki durum açısından bir tek Kürtlerde değil, birçok ulus ve milliyet acısından da durum böyledir. Milattan sonraki tarihinde ise net bir şekilde, bugünkü aynı is..

16,00TL 13,60TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAİnsan soyunun Kuzey Kürdistan'da yaratıldığına inanılır. Tevrat'taki Cennet Bahçesi, İncil'deki ilgili bölüm ile karşılaştırıldığında, ayrıca bölgenin topoğrafîk özellikleri ve iklimi de gözönüne alınırsa, insan soyunun burada ortaya çıktığı sonucuna varılmaktadır. Tevrat'ın ikinci bölümünde bir tane Cennet Bahçesi vardır. Bu bahçe bir "nehrin" kenarında-dır. Nehir dört kola ayrılır, bunlar; Pison, Gi-hon, H idde kel ve Eııphrates'tir. Bu dört koldan üç tanesi Kuzey Kürdistan 'ın Van ili..

9,26TL 8,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo