Folklor

Folklor

Bu kategoride Folklor ile ilgili kitapları bulabilirsiniz. Dilerseniz FİLTRELERİ kullanıp kitapları filtreleyebilir ya da sitemizdeki yüzlerce KATEGORİDEN kitapları inceleyebilirsiniz. Üstelik HER HAFTA KAMPANYALI KİTAPLAR, KAMPANYALI KATEGORİLER ve KAMPANYALI YAYINEVLERİNİN FİYATLARIYLA.
Hemen Bir Gözatın ;)

Göster:
Sırala:
%10

ACIKLAMA“Dağ köylerinden, obalardan, kasabalardan ikide bir kopup gelir Adana’ya ve önümüze, ağıtlar, türküler, destanlar sererdi, buruşuk sarı kâğıtlar üstüne yazılmış... Her getirdiği söz yumağı akıllara durgunluk verirdi. Dehşetli acı, dehşetli güzeldi... “Ağıtlar toplamak, ölümle kavgaya tutuşmak gibi bir şeydi. Yitebilecek olanla, yitenle, ölümle, yok olmakla bir yarışma... Kurtarmak gerekti Çukurova ve Toros doğasının, insanının söz serüvenini... Ona ’Türküler Müfettişi’ adını takmıştım.“..

25,93TL 23,34TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
%10

ACIKLAMABir toplumun halk bilincine ermesi için, önce kültürünü iyi özümlemesi gerekir. Yaşamakta olduğumuz bu toprakların, geçmişte yaşayan başka tanıkları vardı. O çağlardan gelen bu ses bizim sesimizdir. Bu engin, ağır ağır akan bir nehirdir. İçinde hayatın, aşkın, kavganın ölümsüz örnekleri var. Kitap, halk cephesinden akan bu nehirden yapılan seçmelerden oluşmuştur.Yüzyılları aşıp gelen bu ürünlerin yaşama gücünün nereden geldiğini “Cönk“ü okudukça anlayacaksınız. Sabırla, uzun yıllar süren..

20,37TL 18,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Taşra: Darlık, boğuntu, kasvet, tekdüzelik, kenarda kalmışlık, gerilik, bağnazlık, kavrukluk, güdüklük... Taşra: Saflık, samimiyet, sıcaklık, sahicilik-otantiklik, sükûnet, asûdelik... Buna benzer olumlu-olumsuz klişelerle anılır taşra. Peki o klişelerin ötesinde ne var? Taşraya bu gözle bakmayı, taşra gerçekliğini ve taşra imgesini sorgulamayı deneyen yazılar var bu kitapta. Özellikle de Türkiye’deki taşra deneyimlerine bakan yazılar: Taşrada okur-yazar olma, kadın olma, solcu olma hallerin..

30,09TL 27,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

“Aslında yıllardır konuşulduğu ve bize çok ’yakın’ olduğu için hepimiz Cezayir’i tanıyor gibiyiz. Ama, Cezayir bize hem yakın, hem de uzak. Yakın; çünkü, kültür, toplumsal yapı, tarih ve benzeri birçok alanda birbirimize çok benziyoruz. Uzak; çünkü, aramızda Akdeniz bulunuyor. Ve 1830-1962 arasındaki Fransa sömürgeciliği ve onun etkisi kıskançlıklar, dedikodular. Ve nihayet Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’de en Amerikancı bir iktidarın bulunması sonucu ortaya çıkan tatsızlıkların izleri. Demok..

13,89TL 12,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Türkiye’de Folklor ve Milliyetçilik, son dönem Osmanlı aydınlarından Cumhuriyet dönemine devredilen ve bugüne kadar devam eden bir arayışı anlatıyor. Folkloru milliyetçilik potasında yeniden “işlem“e sokma çabaları, folklorun “tek ekol“ çerçevesine sığdırılamayışı, halk kültürünün doğal ve yapay yataklardaki kesintisiz akışı: Osmanlı döneminin Türkçü aydınlarından Halk Bilgisi Derneği’ne, Halkevleri’nden Pertev Naili Boratav ekolüne, Millî Folklor Enstitüsü’nden folklorun “imaj“ına dönüşen halk ..

28,24TL 25,42TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Ölüm içerikli duygular toplumların en az hile katılmış duygularıdır. Ölümden öteye köy olmadığı inancı, ölümden sonraki var olmaya dair inançlarda farklılıklar olsa da ortak paydaya sahiptirler. Türk kültürlü halklarda ölüm evveli, esnası ve sonrası ile tıpkı doğum ve evlilikte olduğu gibi bir bütündür. Türk kültürlü halkları bir arada tutan en önemli inanmalar ölüm karşısında duyulan inanmalardan oluşur. (Tanıtım Bülteninden)..

15,28TL 13,75TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMATürkiye Halk Oyunlarını, yalnızca tek bir kültüre mal edip, Türk Halk Oyunları şeklinde genelleme ve bunu illere göre adlandırma çabası, ulusal kültürleri homojenmiş gibi görmekten kaynaklanan siyasi bir yaklaşımdır. Oysaki ulusal kültür içinde, çok farklı dokuların olması yadırganacak, utanılacak bir durum olmaktan öte, sosyal bilimlerin doğruladığı ve herkesin kabullendiği bir gerçekliktir. Bunun yokmuş gibi algılanması kültürel kimliğin inkarı anlamına gelmektedir. Anadolu’da herkes..

20,37TL 18,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAKaybolan Değerlerimiz, kültür içerikli bir çalışmadır. Kitaba konu olan hacetler, zamanın akışı içinde her geçen gün unutulma ve yok olmaya doğru hızla sürüklenmektedir. Giderek onları yapan ustalar tükendiği gibi, onları tanıyan yaşlılar da her geçen gün azalmakta ve yok olmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, bu hacetlerle ilgili yazılı kaynaklarda çok az bilgi bulunmaktadır. İş bütün bunlar, yazarın bu çalışmayı yapmasına neden olmuştur...

231,48TL 208,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Gün ÜCRETSİZ Kargo
%10

... “Nasreddin Hoca’yı böyle bilmezdik“. Bu cümle, ufkumuzda, “biz Hoca’yı böyle istemiyoruz“un bir çevirisi olarak belirdi aslında. Karagöz metinlerinde olduğu gibi ayıklanmış, aklanıp paklanmış, bu yoldan yükü atılmış bir “corpus“te uzlaşılmasıydı amaç; aşırılık fazlalıktı, halk kaynaklı bir bilgeliğin halkı korumak, ola ki kendinde korumak için törpülenmesiydi hedeflenen. Boratav’ın ulaştığı elyazmalarına şüpheyle bakanlar gördüm, duydum. Tersine, kök kültürün açığa çıkarılmış bu boyutundan..

27,78TL 25,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

60’lı yıllar İstanbul’unun kenar mahallelerinden birinde başlar filmin öyküsü. Ekonomik koşulların ezdiği fakir bir ailenin kızı olan ve kış sabahları üşüye titreye işe giden Nesibe, yazgısını değiştirmek için aile baskısından kurtulmaya uğraşır durur.....

12,50TL 11,25TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Bu kitap ve yayınlanacak olan diğer derlemeler, 2001-2006 yılları arasında Çanakkale İli’nde gerçekleştirilen saha çalışmaları sonucu ortaya çıktı. 195 yerleşim biriminde, (oba, köy, belde, ilçe merkezleri ve il merkezinde) 842 kişiyle görüşülerek, “el yazısı ile“ yaklaşık yedi bin sayfalık ham malzeme elde edildi. Halk Kültürü araştırmacısı Ömer Gözükızıl’ın beş yıllık çalışmalarının yer aldığı bu ilk cilt, Maniler, Bilmeceler, Ninniler, Tekerlemeler ve Cazgır Salâvatları’ndan oluşmaktadır. ..

18,52TL 16,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Bu çalışmada kültürün stratejik bir obje olduğu ve halk kültüründen kimliklendiği üzerinde durulmakta, halk kültürü-kültürel kimlik-milli kimlik zinciri halkaları bağlantılandırılmaktadır. Böylesi bir şeffaf, demokratik ve paylaşımcı algılayışın, ülkeler ve bölge sınırları içerisindeki halkların ihtilafına engel olacağı için emperyalizm karşısında halkların en güçlü dayanışma kalesi olacağı tezi savunulmaktadır. (Tanıtım Bülteninden)..

15,28TL 13,75TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA‘Ulus’un Dansı, ‘Türk halk oyunları’ geleneğine tarihsel, siyasal ve estetik perspektiflerden bakan bir kitap. Halkevleri’nde yürütülen sahneleme alışmalarından günümüze, bu geleneğin icat edilme sürecini inceliyor. Moiseyev ve Riverdance dans topluluklarının oluşturdukları küresel modelleri, folklor dergilerine yansıyan otantiklik tartışmalarını, farklı sahneleme politikalarını, yarışma kriterlerinin ‘sahne düzeni’ni tartışıyor. 1980’li yıllarda sahnede yaşanan ‘kimlik patlaması’, melez..

32,41TL 29,17TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%15

Eski Türk inanç sisteminde önemli bir yere sahip olan ata ruhları, yerini, günümüzün Müslüman Türk topluluklarında özellikle de geleneksel meslekler esasında atalarla pirlere (örneğin Korkut Ata ozanlarla baksıların, kambar Ata (Baba Gammar) bagşılarla yılkıcıların, Baba Dihkan çiftçilerin, Çoban Ata ise koyun çobanlarının piridir) ve peygamberlere (Örneğin Hz. Adem çiftçilerin, Hz. Musa çobanların, Hz. Şit hallaçların, Hz. Nuh marangozların, Hz. Muhammed ise tüccarların piridir) bırakmıştır. (A..

8,33TL 7,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMATıp Fakültesi’nden doktor dışında her şey çıkar derler. İfadedeki abartı bir yana, tıp eğitimi ile beslenmiş bilim insanlarının edebiyatta, sanatta ve bilimin diğer dallarında verdikleri ürünler ruhumuzu okşuyor, ufkumuzu açıyor, dolayısıyla beden sağlığımızı tamamlıyor. İşte bir göz hastalıkları uzmanının el emeği, göz nuru ile derlediği bu antoloji, göz hakkında aklınıza gelebilecek her konuya ışık tutuyor. Tabii bu arada hiç aklınıza gelmeyecek noktaları da bilgi dağarcığınıza ekliyo..

27,78TL 25,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
%10

ACIKLAMA..

46,30TL 41,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Gün ÜCRETSİZ Kargo
%10

ACIKLAMAMazisiz bir geleceğin olamayacağı gerçeği, her yeni yetişen neslin gözlerini geriye döndürecek ve geçmişin hangi görüş ve anlayış zevkine sahip olduğunu bilmek arzusu onlara yeni ufuklar getirecektir. Bu anlayışın yıllardır şahit olduğumuz ihmali neticesidir ki sanat dünyamız zaman zaman ait olduğu toplumu ifadeden aciz kalmış, gittikçe kansız ve çelimsiz ürünler vererek can çekişircesine yaşamağa mahkûm olmuştur. Böylesi dönemlerde sanatkâr ya ithal malı düşünce ve fikirlere sığınmakta..

27,78TL 25,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAOldukça karmaşık bir yapıya sahip olan insanoğlunu etkileyen birçok etken vardır. Bunları sadece belirli alanlara sıkışmış etkenler olarak düşündüğümüzde, insanoğlunun hayatını çözümlemeye yönelik yanlış sonuçlara ulaşılması kaçınılmazdır çünkü insanoğlu hem maddî hem de manevî bir varlıktır. Onu doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen birçok husus vardır. İşte bu etkenler hem yazılı hem de sözlü olarak bütüncül bir bakış açısı ile incelendiğinde tarihî belgelerin artık disiplinler arası bi..

55,56TL 50,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Gün ÜCRETSİZ Kargo
%15

Horasan Türklerine ve onların dil ve kültür özelliklerine ilkin 1926 yılında, W. A. Ivanov, işaret etmiştir. Ivanov, onların Türkmen olmadıklarına dikkat çekmiş, ancak dillerinden de hiçbir örnek vermemişti. Onun verdiği bu bilgiler, uzun zaman dikkatlerden kaçtı. Daha sonra Poçeluevskiy, 1927 yılında, Eski Sovyetler Birliğindeki Türkmenlerin ağızlarını araştırmaya başladı ve oradaki ağızları, dar anlamda Türkmence ve İran’a yakın Türkmence diye iki büyük gruba ayrıldı. Onun Horasan’daki Türk di..

27,78TL 23,61TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA(...) James Frazer’ın “Altın Dal“ adlı yapıtı, tarihsel dönemin ulaşamadığı çağlardan günümüze dek uzanan evrede, insan düşüncesinin ve kurumlarının gelişmesini incelemektedir.Frazer’ın ilkel büyü, tabular, cinsel uygulamalar, batıl inançlar ve büyücülük üzerine yaptığı incelemeler, insan imgelemenin en zengin başarılarından biridir.....

23,15TL 20,83TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo