Kırsal Kesim ve Köylülük

Kırsal Kesim ve Köylülük

Bu kategoride Kırsal Kesim ve Köylülük ile ilgili kitapları bulabilirsiniz. Dilerseniz FİLTRELERİ kullanıp kitapları filtreleyebilir ya da sitemizdeki yüzlerce KATEGORİDEN kitapları inceleyebilirsiniz. Üstelik HER HAFTA KAMPANYALI KİTAPLAR, KAMPANYALI KATEGORİLER ve KAMPANYALI YAYINEVLERİNİN FİYATLARIYLA.
Hemen Bir Gözatın ;)

Göster:
Sırala:
%10

Bu çalışma kentleşen Türkiye’de sorunlara çözüm üretmek amacıyla ’Kent Enstitüleri’ modeli önermektedir. Model bir öneridir. Tartışmaya ve eleştiriye açıktır, eksiktir. Uygulama aşamasında eksiklikler çözümlenebilir. (Tanıtım Bülteninden)..

33,00TL 29,70TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAWedel’in İstanbul’un iki gecekondu mahallesinde yüz yüze görüşmeleriyle yürüttüğü alan araştırmasını temel alan Siyaset ve Cinsiyet, kadınların yerel düzeyde, mahalle ölçeğindeki siyasal katılımını inceliyor. Son otuz yıl boyunca göçlerle kente gelmiş kadınlar kitabın özneleri: İçinde yaşadıkları sorunlara bakışları, mücadeleleri, yoksulluğun hayatlarına etkisi, aralarındaki etnik ve mezhepsel farklar, bu farkların siyasal katılıma etkileri... Kadınların siyasal katılımının önündeki başl..

36,50TL 32,85TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Kaynağını iyi duygulardan alan elinizdeki bu kitap, ayrıntılarını ilgili sayfalarında bulacağımız Ocak köyünde yaşanan gerçek öyküyü okurlarına aktarmak ve bizden sonraki kuşaklara taşımak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amacın gerçekleşmesi yolunda, zamanla unutulup kaybolacağına inandığım belge ve bilgileri araştırıp, bir araya toplamak gibi hiç de kolay olmayan bir çalışma içinde buldum kendimi... Sonunda yüzlerce fotoğrafın, belgenin, gazete küpürlerinin bir araya gelmesiyle bir kaynak oluştu. K..

26,00TL 23,40TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

Güler Yalçın bu kitaptaki çalışmalarında Köy Enstitüleri’nin tarihte kalan yanlarından çok, günümüzde geçerliliğini koruyan evrensel ilkelerine değiniyor. Köy Enstitülerini günümüze uyarlanabilirliği açısından ele alıyor.Bu değerli çalışma önemli bir kaynak niteliği taşıyor.(Tanıtım Bülteninden)..

20,00TL 16,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Yönetim deyince akla ilk gelen yönetmektir... Yönetim: önce kendimizi yönetebilmek, ardından yönetecilik bilinciyle ve liderlik ruhuyla, birlikte hareket ettiğimiz insanları en doğru şekilde motive ederek amaçlarımız doğrultusunda başarıya taşımaktadır! Yönetmek: Bireyin, kendini yönetebilmesi... Bireyin, ilişkilerini yönetebilmesi... Bireyin, işini yönetebilmesi... Bireyin, yaşamını yönetebilmesi ve kendi hayatına istediği doğrultuda kaliteli yaşam anları katabilmesidir! Bu kitapta anlatılan..

9,17TL 8,25TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Yörükler, Anadolu ve Rumeli’de göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve mevsimlere göre ova veya yaylalarda kurdukları çadırlarda oturan “cesur, muharip, iyi yürüyen, eli ayağı sağlam“ gibi manaları ifade eden ismi almıştır. XI. yüzyılda Orta Asya’dan göç eden Oğuzların bir kısmı Anadolu’nun islamlaştırılıp Türkleştirilmesi sırasında yerleşik hayata geçerek Türkmen adını almış bir kısmı da göçebe hayatını sürdürüp Yörük ismiyle anılmıştır. Bugün eski hayat tarzlarını devam e..

18,52TL 16,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAÜnlü tarihçi Hobsbawm’a göre: “20. yüzyılın ikinci yarısında, bizim geçmiş dünyayla ilişkimizi sonsuza kadar koparan en dramatik ve çok önemli sonuçları olan toplumsal değişim köylülüğün ölümüdür. (...) Avrupa ve Ortadoğu çevresinde yalnızca bir köylü kalesi kaldı –Türkiye’de köylülük azaldı ama 1980’lerin ortasında hâlâ mutlak çoğunluk olmaya devam etti.” İşte bu kitabın temel konusu da dünyada ve Türkiye’de tarihsel, kuramsal verilerin ışığında, köylülükle ilgili tartışmaların eşliğind..

15,74TL 14,17TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği’nin (Kaveg) 18 Nisan 2008’de gerçekleştirdiği sempozyumda, Köy Enstitüleri’nin kuruluş ve yıkılış nedenlerine de değinilirken ağırlıklı olarak evrensel özellikleri bilimsel olarak anlatıldığı ve günümüze uyarlanabilirliği tartışılmıştır. Köy Enstitüleri 68 yıldır çeşitli nedenlerle Türkiye’nin gündemindedir. Bir görüşe göre, bu kurumlar o günlerin tarihsel koşullarında ortaya çıkmış ve zamanını doldurmuştur. Yeniden gündeme getirilme..

30,09TL 27,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Lisenin ilk yıllarında Çifteler’dekinden başlayarak kimi Köy Enstitülerini gördüm. Bundan da önemlisi, başta Eyüboğlu ailesinden (Sabahattin, Bedri Rahmi, Mualla, Mustafa), Köy Enstitülerine omuz verenleri tanıdım. Onlara, başka kaynaklardan okuduklarımı sormak, öğrenmek olanağım oldu. Sonra da Hasanoğlan’dan yetişenlerin önde gelenlerini tanıdım: Talip Apaydın, Mehmet Başaran, Fakir Baykurt, Mahmut Makal, Dursun Akçal vb. Anlatılanların, öğrendiklerimin en önemlisi, beni en çok etkileyeni, ü..

20,83TL 18,75TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

ACIKLAMABu kitapta Türkiye’de ve Dünya’da iktidar değişimi süreçlerinde yaşanan insanlık dramı zincirlerinin yalnızca bir halkasını, Köy Enstitülü Hamdi İlker ve arkadaşlarının başına gelenleri okuyacaksınız. Gerçekte var olmayan bir dernek ve gerçekte var olmayan üyelerinin başına gelenlere duruşma tutanaklarıyla tanık olacaksınız. Bu kitap sonraki kuşak aydınlarına not düşen bir belgedir. Ayrıca aydınların adalet, demokrasi ve bilimselliğin hayata geçirilmesi konularındaki talepleri sürdürme..

24,00TL 19,30TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%-2

ACIKLAMABir sosyal bilimci için Türk toplumunu gözlemlemek çok heyecan vericidir. Ondan da öte herşeyin her an değişme haline olduğunun bilincinde ise, bu değişmenin yavaş ya da hızlı olduğunu, çeşitli yönlein karşılıklı etkileşiminin nasıl gerçekleştiğini belirlemek, yorumlamak ve yeni bilgiller üretmek son derece doyurucu bir uğraştır. Bu “Toplu Eserler“ dizisinde yayınlanan yazılarım 1960’lardan beri, toplumun hem dış hem de iç dinamiklere değişe değişe nasıl yeni bir temel toplum yapısına ul..

24,07TL 24,55TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

Ferit Burak Aydar’ın yayına hazırladığı ve çevirdiği Lenin Külliyatı’nın 19. kitabı, “Köy Yoksullarına - Sosyalistler Ne İster?“ başlığını taşıyor. Lenin bu kitabında, kır yoksullarının kaderinin neden kent işçileriyle birleşmekte yattığını ve köylerdeki sınıfsal mevzilenmeleri anlatıyor.....

2,78TL 2,23TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Ankara’nın Cumhuriyet Türkiyesi’nin başkenti olarak yeniden kuruluşu, tutkularla ve sancılarla yüklü bir süreçti. Yeni Türk ulusunun inşasının söylemsel modeli ve bir nevi sergi mekânı idi, Ankara. Halkı vatandaşa dönüştürme projesinin, Batılılaşma, modernleşme, medenileşme ülkülerinin sosyal şantiyesi idi... Bu kitap, “bozkır kasabasından başkent yaratma“ mitolojisinin ulus-devlet kuruluşundaki işlevine ilişkin bir kuramsal analiz çerçevesinde, bu mitolojinin berisindeki çelişkileri, sosyo-psik..

41,00TL 36,90TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Niyazi Altunya, yüzyıllar boyunca ezilmiş köy insanının, bilimin öncülüğünde yazgısını değiştirme mücadelesini simgeleyen köy enstitülerinin tarihini anlatıyor, Cumhuriyet Devriminin yarattığı özgün eğitim modelini her yönüyle inceliyor.(Tanıtım Bülteninden)..

18,52TL 16,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA17 Nisan 1940 tarihli yasayla kurulan ve tamamen Türkiye’ye özgü eğitim kurumları olan Köy Enstitüleri, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan kurumlardan biridir. Köylerde çalışacak öğretmenler, tarım ve sağlık görevlileri yetiştirerek, köyleri bir an önce kalkındırma ereği güden, üretime dönük bir eğitim anlayışıyla faaliyet gösteren bu kurumlar, çok partili rejime geçildikten sonra tutucu çevrelerin ve Demokrat Parti’nin yoğun eleştirileriyle karşılaştı. Ve eğitim programları, önce kla..

25,00TL 22,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Amasya Merzifon Hırka Köyü Hırka Köyü Tarihi Makaslı Köyü Kurtuluş Savaşı Döneminde Hırka Köyü Eğitim ve Öğretim Yapılan Kurumsal Faaliyetler Sınırlı Sorumlu Hırka Köyü sulama Kooperatifi Amasya İli Merzifon İlçesi Hırka Köyü Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Eğitim Derneği Hırka Köyü Yardımlaşma Derneği Törelerimiz Söz, Nişan, Düğün Hırka Köyünde Kız İsteme Özel Kutlamalar Helva Bayramı Köyün Ortak Malları Dil ve Etnik yapı Mutfak Kültürümüz (İçindekiler’den)..

24,00TL 21,60TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Günümüzde büyük metropoller, küresel/yerel eksende yeniden şekillenen iktidar ilişkilerinin ana halkasını oluşturuyor. Küreselleşme diye adlandırılan çapraşık ve çok yönlü iktidar ilişkileri ağı büyük metropollerde düğümleniyor, kendini yeniden üretiyor, derinleşip yayılıyor.Elinizdeki kitapta yer alan çalışmalar, küreselleşmenin öteki yüzünü, aşağıdan, yerelin merceğinden görünenleri aktarıyor. Çeşitli ülkelerden yazarlar makalelerinde, yerelin önemsiz ve araştırmaya değmez anlamına gelmediğind..

34,00TL 30,60TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAYoksulluk gerçeği, son yıllarda Türkiye’de derinleşiyor, boyutlanıyor, çeşitleniyor. Buna karşılık, görünmezleştiriliyor da.. Yirmi otuz yıl öncesinde daha çok bir “acıma“ nesnesi olan yoksulluk, şimdi daha çok bir dışlama, korku, hatta nefret nesnesi! Yoksul mahalleleri, yoksulluk imgesi, tekinsiz bir “varoş“ terimiyle ürkünçleştiriliyor.. Bu korkuyu büyütenlerin kendi zengin gettolarında yaşadığı içe kapanma ve cemaatleşme süreci, “toplum“ veya “kamu“ adına daha az ürkütücü değil oysa...

40,50TL 36,45TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Silvan’ın An köyünde şöyle ya da böyle mutlu bir biçimde yaşıyormuş, Sezer ailesi... Birgün, “Ya korucu ol, ya terket burayı, “ demiş birileri onlara... Sezer’ler korucu olmanın günahını omuzlarına almamak için, köylerini terketmişler... Önce Muş’a göçetmişler. Muş onların karınlarının doymasını sağlayamayınca, “Batı Türkiye ’de insanlar daha insanca yaşarlar, “ diye, yine denklerini vurup sırtlarına, “Ver elini Bursa,“ demişler. Bursa büyük kent. Türkiye gibi geri bıraktırılmış ülkelerde, özell..

10,00TL 9,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Değerli bilim insanı Turhan Yörükân’ın, yıllardır güncelliğini kaybetmeyen ve üçüncü baskısını sunduğumuz bu kitabı; sosyo-ekonomik gelişmişliğin bir göstergesi olarak ortaya çıkmış bulunan gecekondu problemini, sosyo-kültürel ağırlıklı olarak ele almaktadır. Bununla birlikte çalışma, düşük standartlı veya nizami olmayan konut arzı, dolayısıyla konut açığı şeklinde ortaya çıkmış olan gecekondunun ve gecekondu bölgelerinin sosyo-kültürel özelliklerinin neler olduğunu göstermeye çalışmakta ve gece..

28,00TL 25,20TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo