Dünya Devrimler Tarihi

Dünya Devrimler Tarihi

Bu kategoride Dünya Devrimler Tarihi ile ilgili kitapları bulabilirsiniz. Dilerseniz FİLTRELERİ kullanıp kitapları filtreleyebilir ya da sitemizdeki yüzlerce KATEGORİDEN kitapları inceleyebilirsiniz. Üstelik HER HAFTA KAMPANYALI KİTAPLAR, KAMPANYALI KATEGORİLER ve KAMPANYALI YAYINEVLERİNİN FİYATLARIYLA.
Hemen Bir Gözatın ;)

Göster:
Sırala:
YENİ
%10

ACIKLAMATarih, siyaset ve felsefenin kesişim noktalarında ufkumuzu genişleten yeni çalışmalara imza atan Taner Timur, şimdi de Devrimler Çağı’na bakıyor. Timur, 19 ve 20. yüzyılın üç önemli devrimci kalkışmasında, 1848, 1871 ve 1917 yıllarında yaşananları dört ayrı bölümde ele alıyor.Kitabın ilk iki bölümünde hem 1848 Şubatının şanlı devrim günlerini, hem de aynı yılın Haziran ayındaki karşı-devrim dönemini inceleyen Taner Timur, birçok yönüyle bugünleri de anlamamıza yardımcı olan bu olayları, ..

13,89TL 12,50TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Rus halkının 9. yüzyılda dışarıdan, kendilerini yönetmesi için çağırdığı bir Vareg prensinin etrafında toplanmaya başlamasıyla temelleri atılan Rusya, zaman içerisinde diğer knezliklerin gönüllü katılımı veya ilhakıyla Moskova knezliği çatısı altında toplanmaya başladı ve 16. yüzyılda Rus topraklarındaki Moğol yönetiminin zayıflaması ve sona ermesiyle bir devlet haline geldi. Aynı yüzyılın ortalarında Orta Asya’da Kazan ve Astrahan hanlıklarının ve Sibirya’nın fethiyle devletten imparatorluğa dö..

37,96TL 34,16TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Amerikan Devrimi, İngiliz İmparatorluğu’na karşı “vatandaşlık“ hakları temelinde bir isyanla başladı. Devrimin getirdiği tartışmalar, insan hakları konusunda Fransız Devrimi’ni önceleyen güçlü bir etkiye sahipti. Robert J. Allison bu kitabında bir toplumun özgürlük mücadelesini, devrime yön veren fikirler etrafında inceliyor. İsyan, silahlı mücadele, savaşlar ve anlaşmaların ayrıntılı sunumunun yanı sıra Amerikan Devrimi sırasında yaşanan insan hakları, anayasa, özgürlük, eşitlik, temsiliyet, s..

19,91TL 17,92TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

“Yürüdüğüm yol boyunca kendimi hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim.“ Che, Kongo’dan ayrılmak üzere Tanganika Gölü’nü son defa geçerken bunları yazıyordu günlüğüne. Che’nin Kongo’dan savaşarak geçirdiği yedi ayda tuttuğu bu savaş günlüğü, bir rüyanın, emperyalizme karşı mücadeleyi, dünyanın başka köşelerindeki ve Latin Amerika’daki devrimci dalgayı Afrika’ya yayma rüyasının öyküsüdür. Fakat Che’nin kendi sözleriyle, bir başarısızlığın öyküsü haline de dönüşen bir rüyadır bu. Yine de Che bu deneyim..

16,67TL 15,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

ACIKLAMAYirminci yüzyılın en önemli “aykırı“ düşünürlerinden biri olan Murray Bookchin’in, devrimci geleneğin zayıflaması, devrimler çağının eski ve yeni kuşakların bilincinden/belleğinden silinmeye yüz tutması karşısında duyduğu derin kaygı sonucu kaleme aldığı bu dört ciltlik anıtsal eser, o büyük devrimlerin özneleri olan halkların/kitlelerin/“taban“ oluşumlarının kurumsal ve örgütsel yapılarına ışık tutmakta, her bir devrimin arka planındaki toplumsal, ekonomik, kültürel ve politik gelişmele..

37,04TL 29,78TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAKimi insanlar için liderlik ve iktidar, vazgeçilmesi mümkün olmayan bir tutku olmuştur. Ve insanlık tarihi, yönetenlerle yönetilenlerin karşılıklı mücadeleleriyle doludur. Gücün iktidar olduğu ilkçağlardan, iktidarın el değiştirmesinin belli kurallara bağlandığı günümüze kadar, yönetenler kendi aralarında çekişmekten geri durmamışlar, “iktidar“ olmanın dayanılmaz cazibesine kapılmışlardır. Bu kitapta, Eski Yunan ve Roma’dan itibaren günümze kadar yaşanan iktidar çekişmelerini, bu mücad..

25,46TL 22,91TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
%10

ACIKLAMABu kitabın yayımlandığı günlerde, Büyük Ekim Devrimi’nin üzerinden bir asır geçmiş olacak. Kitabımız bu vesileyle yazılıyor, bu vesileyle derleniyor ama onu yâd etmek için yazılmıyor. Bu kitaba emeği geçen insanların tümü Sovyetler Birliği deneyimini insanlığın geleceğine ışık tutan büyük bir deneyim olarak görüyor, bu bağlamda onu geçmişe doğru değil, geleceğe doğru bir yönelimle ele alıyorlar.Bunun salt bir tercih değil, günümüz koşullarında Ekim’e tek doğru bakış olduğunu düşünüyoruz...

32,41TL 29,17TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

ACIKLAMA..

2,78TL 2,23TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA“Özgürlüğümüzü kazanmak için tehlikeyle nasıl yüzleşeceğimizi öğrendik ve onu korumak için ölümle nasıl yüzleşeceğimizi de öğreneceğiz.“ -Toussaint L’Ouverture-  ..

23,15TL 20,83TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMACastro ile birlikte Küba Devrimi’ni yürüten Ernesto Guevara, 1967’de hiç beklenmeyen bir sırada Bolivya dağlarında yakalanıp öldürüldüğü zaman bütün dünyanın dikkati yeniden onun üzerinde toplanıverdi. Dünyanın hemen her yanında kısaca “Che“ diye tanınan ve daha yaşarken efsaneleşen bu genç adam kimdi? Bolivya’da ve tüm Latin Amerika’da ne yapmak istiyordu? Sık sık sözünü ettiği “Yeni İnsan“ nasıl oluşacaktı? Yaşamının on iki yılını verdiği Latin Amerika’nın kurtuluşu için nasıl bir eyle..

16,67TL 15,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

ACIKLAMA1923’te Hamburg’da patlayan ama yenilgiyle sonuçlanan ayaklanmanın öyküsü Hamburg Barikatları. Dünyanın o zamanki tek sosyalist ülkesi Sovyetler Birliği halkının da büyük bir dikkatle izlediği, onda bir dünya devrimi müjdesi gördüğü Almanya’daki ayaklanma, General Müller’in ordularının kuşatması ve işçi sınıfına ihanet eden yol arkadaşlarının gafleti yüzünden geriye çekilmek zorunda kalırken hala direnen yol arkadaşlarının gafleti yüzünden geriye çekilmek zorunda kalırken hala direnen Ha..

10,19TL 8,20TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

Aynı Günde Kargo
%5

ACIKLAMA..

16,20TL 15,39TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMA“İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık.“ Bu kitap Ece Temelkuran’ın Venezüella’da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil... Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlı..

20,37TL 18,33TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%5

İçindekiler 7 Çevirenin Notu, Kenan Somer 11 Devrim Patlak Verdiği Sırada Almanya 21 Prusya Devleti 32 Öteki Alman Devletleri 38 Avusturya 45 Viyana’da Mart Ayaklanması 49 Berlin Ayaklanması 55 Frankfurt Ulusal Meclisi 61 Polonyalılar, Çekler ve Almanlar 66 Panslavizm. Schleswig-Holstein Savaşı 71 Paris’te Haziran Ayaklanması, Frankfurt Ulusal Meclisi 76 Viyana’da Ekim Ayaklanması 83 Viyana’nın Baskınla Alınışı. Viyana İhaneti 92 Prusya Kurucu Meclisi..

10,80TL 10,26TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

Bu çalışma felsefi bir tarih denemesidir, fakat soyut tarih felsefesi türüne girmez. Somut bir tarih zemini üzerine, büyük sayıda tarihi çalışmalar, hatta geniş bilgiler temeline dayandığı görüşündedir. Gerçekten tarih felsefesinin, Almanların kullandıkları bir terimle söyleyelim “ampirik“ tarihin bir sonucundan başka bir şey olmaması gerektiğini kabul ediyoruz. Ayrıca, derin bilgi, tarih ya da tarih felsefesi de olsa, araştırıcının anlayışının kapıldığı her zaman aynı yöntemler değil midir? Bu..

30,09TL 27,08TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

Elimizdeki bu derleme, proletaryanın büyük öncüleri ve öğretmenleri, Karl Marx ile Friedrich Engels’in çağdaşlarının anılarını içermektedir. Bu anıların yazarları arasında, bilimsel komünizmin kurucularının dostları ile fikir ve düşünce arkadaşları, uluslararası işçi sınıfı hareketinin önde gelen simaları, Marx’ın yakınları; Marx ve Engels’le karşılaşıp kendileriyle fikir alışverişinde bulunanlar, onlardan bir şeyler öğrenenler bulunuyor. Bir bütün olarak alındığında, bu anılar topluluğunun Marx..

15,74TL 12,66TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%15

Bilimsel sosyalizmin kurucuları Karl Marx ve Friedrich Engels, Komünist Partisi Manifestosunu, 1848’in eşiğinde, Avrupa’yı bir baştan bir başa devrimlere götüren kırbaçlayıcı olayların içinde yazdılar. 1848 Şubat’ında, devrimci dalganın en yüksek noktasına ulaştığı bir sırada yayınlanan bu eserde genç Marx ve Engels, teorilerinin ve o güne kadarki deneyimlerinin tümünün bir sentezini verdiler. Marksizmin program ve inançlarının en kısa ve düşmanlarının bile çok iyi anladıkları en açık bir beya..

11,11TL 9,44TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

“Eleştiri, tahlil, çalışma, coşku ve düşünsel araştırmanın olduğu bir yerde yaratıcılık, hayat ve sonuç olarak, geçmişten geleceğe doğru uzanan bir hareketlilik de vardır. Hiçbir şey düşünce durgunluğu, donmuş kalıplar ve alışkanlıklardan daha ürkütücü ve daha tehlikeli değildir... Bu nedenle biz de günlük alışkanlıklar içinde gömülmeye başlamıştık. Muhalefet olmadan (ki o olgunlaşmadan önce de kendisi ifade etmiştir) biz de yavaş yavaş ve farketmeden komünizmin doğru yolundan sapabilirdik. O za..

11,11TL 10,00TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%10

ACIKLAMAÖnemli uluslararası yankıları olan bu söylev “13 Mart’ın onuncu yıldönümünde, Fidel Castro tarafından Havana Üniversitesi’nde verilmiştir. 13 Mart Batistika diktatörlüğüne karşı verilen savaşta, Başbakanlık Sarayı üzerine yapılan saldırının tarihidir. Emperyalist basın ve ABD etkisindeki Latin Amerika gazeteleri, bu söylevi Küba ile Sovyet hükümetleri arasında bir uçurum ve Küba’nın diğer Latin Amerika ülkelerinin “içişlerine karışma“sı olarak göstermek için, ellerinden geleni yaptılar. ..

7,41TL 6,67TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo
%20

“Kırsal bölgelerdeki yoksul köylü kitlelerini ve proleter kitleleri bize bilinçli destek verecek şekilde uyandırmayı başardık. Daha önce hiçbir devrim bunu başaramamıştı. Bizi devirebilecek hiçbir sınıf yok: Proleterlerin ve kırsaldaki yoksulların çoğunluğu bizi destekliyor. Bizi tek bir şey devirebilir, o da kendi yanlışlarımız.“ “Ben Kronstadt’ın tam da talep edilen değişiklik görünüşte çok küçük olduğu için tehlikeli olduğunu vurguladım. Kronstadt isyancılarının talebi nedir: ’Bolşevikler gi..

4,63TL 3,72TL

Sepetinizde

Sepetten Çıkardınız

1-3 Günde Kargo